Issız adalardan doğru evlere

Issız adalardan doğru evlere

Çocukken “Issız bir adaya giderken yanınıza alacağınız üç şey nedir?” sorusuna sevimli anket defterlerimizde cevaplar verirken bugün, çok değil 15 – 20 yıl sonra bugün, adalar dâhil olmak üzere tüm dünya cebimizde. Kendimize gerekli olan şey bir biziz, iki akıllı telefonlarımız ve şarj aletlerimiz…

Adaya götüreceğimiz üç şeyden başlayan listeleme maceramıza alışveriş yaparken, yolculuğa çıkarken, ecza dolabında- ilk yardım çantasında olması gerekenlere; bilgisayar alırken olmazsa olmaz özelliklere kadar uzanan listelerle yaşadığımız hayatımızda, bekli de en önemli listeyi göz arı ediyoruz.

Kaliteli ve keyifli yaşam alanları oluşturmak için; yüksek enerjili nesnelerle duygu dünyamızın çatışmasını engellemek için; bilinçaltımıza yerleşen vazgeçemediğimiz kültürel ögelerimizin bize “doğru” mesajlar iletebilmesini sağlamak ve huzurlu olmak için yepyeni bir listeyle oluşan yazı dizimiz geliyor. “Hangi odada, hangi nesneler olmazsa olmazdır ve bu nesneler nasıl kullanılmalıdır?” sorularını yanıtlandıracağız siz okurlarımız için. İlk durağımız kıymetli rahatlık alanlarımız, yatak odalarımız…

AYNALAR DİLE GELDİ !

“Ayna ayna söyle bana …”

İstediğimiz soruyla tamamlayabileceğimiz bu cümle, ruh halimizin konuşan şeklidir aslında. Kimi zaman biz susarız; içimizden bir ses konuşur, bağırır, güler, ağlar hatta bazen o da susar. O sese ya kulak tıkarız ya ayak uydurmaya çalışırız ya da o sesi hiç duymayız. İşte bu sesin en çok duyulduğu yerdir yatak odalarımız. Onu doğru yönlendirebildiğimiz, kendimizi tekrar hatırlayabildiğimiz ve dış sesimizle iç sesimizin uyumunu yakalayabildiğimiz yegâne nesnelerdir aynalar. Bu yüzden yatak odalarımızda mutlaka bulunmalıdırlar.

Aynalar sadece giyinmek, makyaj yapmak ya da nasıl göründüğümüze bakmak için bir araç olmaktan çıkar yatak odalarımızda. Güne başladığımız ve günü bitirdiğimiz odalarımızda aynaya bakmak amaç haline gelir. İstemsizce sabah baktığımız aynadan aslında “ bugün güzel bir gün olacak bak ne kadar güzelsin en azından kendini görebiliyorsunuz” demesini bekleriz. Akşamları “ çok yoruldun ama buna değer bir günü kapatıyorsun.” İfadesi ilaç gibi gelmez mi? Eğer yatak odanızın vazgeçilmezi ise aynalar gelin birkaç noktaya dikkat ederek onları fonksiyonel kullanalım…

  • Aynalarımızı yataktan kalkar kalkmaz kendimizi görebileceğimiz bir yere yerleştirmeli ve onlarla konuşmalıyız.
  • Odamızla aynı renge sahip bir çerçevede olması ya da çerçevesiz olması da yatak odalarımızda bir nesne olarak durmasını engelleyecek ve amacımıza katkıda bulunacaktır.
  • Genellikle yarı çukur aynaların kullanıldığını düşünürsek ayna satın alırken düz ayna olması gerektiğini vurgulamakta fayda var. Çünkü düz aynalar göz yanılgılarını önler.
  • Güzel, motive edici fısıltılar duymuyorsak bunları belki küçük notlarla kendimize hatırlayabiliriz.
  • Hazır baskılı ürünler de başuçlarımızda bulunarak güne başlamak için motive edici unsurlar olabilir.
  • Bir amacımız varsa ve her sabah onun için uyanıyorsak bunu bir çizim ya da resimle belirterek aynamıza yapıştırmak da bizi her an “canlı” tutacaktır.
  • Aynalar eğer aksesuar olarak kullanılacaksa yatak odalarımızın dışında tercih edilmelidir.

Gizem Aydoğan

TOP